Męskie koszule

Męskim okiem o męskiej modzie, czyli anatomia dobrej koszuli

Koszula już od XIX wieku stała się szczytem męskiej kreatywności w modzie. Nasza miłość wybuchła dopiero w XX wieku, a wyznacznikiem jej siły jest scena z Wielkiego Gatsby’ego, w której F. Scott Fitzgerald sprawia, że Daisy Buchanan zatapia się w pięknie męskiej szafy. Dziś myślimy o niej na wiele różnych sposobów. A czy wiemy, jak wygląda jej anatomia?

Jakie są współczesne męskie koszule?

To temat-rzeka, który płynie swobodnie i z wieloma meandrami. Koszule w XXI wieku mogą przyjmować najróżniejsze wzory, kolory, być uszyte z różnych materiałów. Mogą być sportowe i tanie lub eleganckie i szalenie drogie, albo na przemian i na odwrót. Jednak o kilku jej elementach zawsze warto pamiętać.

Guziki i ich waga

W zwykłej koszuli za kilkadziesiąt złotych raczej nie znajdziesz guzików z masy perłowej. A to właśnie one o jakości koszuli. W drogiej, dobrze szytej miały cztery dziurki, co świadczyło o ich solidności. Zgodnie z kanonem im są grubsze, tym więcej zniosą prań i innych, nieprzewidzianych sytuacji…

Dodatkowo z guzikami wiąże się także historia ostatniej dziurki. Być może zauważyłeś, że w niektórych, nawet sieciówkowych koszulach najniższa dziurka jest wykonana poziomo. Pierwotnie służyło to w eleganckich koszulach, by zapiąć je wewnątrz spodni dla lepszego efektu. Dziś, poza naprawdę eleganckimi koszulami, to raczej atrybut estetyczny.

Kołnierzyk

Niezwykle ważne i z czasem zmieniający swoje znaczenie w koszulach. Może być prosty lub wycięty, musi być dopasowany do rodzaju koszuli oraz tego, co się pod nim znajdzie, czyli muszki czy krawata. Jest też symbolem, zwłaszcza w kolorze białym, elegancji. Krzykiem mody sprzed wieku był biały kołnierzyk i kolorowa koszula. Istotny był kontrast, który budził zachwyt i przyciągały spojrzenia pań. Dziś raczej nie zwraca się na niego aż takiej wielkiej uwagi.

Szyte ramiona i kontrafałda

Fragmenty materiału musiały do siebie pasować. Dziś robi się rozmiary bardzo uniwersalne, co często sprawia, że nie są tak dokładne. Po czym sprawdzić dobrą koszulę? Po ręcznie szytych ramionach, to znaczy po idealnym zejściu się wzoru głównego z wzorem na ramionach właśnie. Wyznacznikiem dobrze skrojonej koszuli jest także tzw. kontrafałda, czyli fragment materiału biegnący od karczku, czyli materiału leżącego na ramionach, w dół. Zapewnia większą swobodę.

Męska koszula sposobem na wszystko

W XXI wieku możemy zobaczyć koszule robotnicze, koszule sportowe do noszenia na co dzień czy też koszule eleganckie, do założenia na najważniejsze wydarzenia. Tak samo mocno zaczęły różnić się wyglądem, więc zdecydowanie mamy w czym wybierać.

About The Author

Dodaj komentarz