Betonowe ściany stają się coraz bardziej popularne. W coraz większej liczbie mieszkań pojawia się nie tylko to, ale także inne elementy industrialnych czy loftowych wnętrz. Dlatego, jeśli planujesz remont, lepiej przekonaj się, że kładzenie tynku ozdobnego w formie betonu naprawdę nie jest trudne. Zrobisz to sam!
Na początek odpowiednie zakupy
Żeby zacząć, musisz mieć czym pracować. I nie chodzi tu tylko o beton, choć faktycznie on jest niezwykle istotny. Nie będziemy reklamować odpowiedniej firmy, chodzi o to, byś dobrał kolor, wygląd, rodzaj do swoich potrzeb. Pamiętaj, że jeśli chodzi o kolorystykę, to możesz użyć specjalnych pigmentów, więc nie musisz ograniczać się do szarości. Jednak zanim zaczniesz powinieneś kupić farbę podkładową lub grunt, które dobrze przygotują powierzchnię, na której nałożysz beton. Dobrze by było, gdyby farba była tej samej firmy, jednak nie jest to wymóg konieczny.
Oprócz tego będziesz potrzebował także lakieru, który zabezpieczy powłokę, która nie będzie się łuszczyła, niszczyła i będzie odporna na wilgoć. Potrzebujesz także pacy dużej do nakładania tynku, pacy małej do nanoszenia tynku na pacę i do trudno dostępnych miejsc, coś do zabezpieczenia podłogi oraz mieszadło do betonu. Kup także odpowiednie wałki i pędzle do lakieru i farby podkładowej, a także użyj elementów, którymi chcesz zrobić ślady i wzory, o ile taki jest Twój pomysł.
Rozrobienie betonu i prace podkładowe
Musisz zacząć od zabezpieczenia pomieszczenia i nałożenia farby podkładowej. Po malowaniu poczekaj wymaganą przez producenta ilość czasu, by móc nakładać beton na suchej ścianie. Na godzinę przed planowanym wyschnięciem farby zalej sypką mieszankę tynku i odstaw na godzinę. Postępuj dokładnie z sugestiami producenta znajdującymi się na opakowaniu. Po około godzinie tynk będzie gotowy do nakładania. Powinien trzymać się ściany i nie odpadać od niej.
Nakładaj go miarowo, ale uważaj, by łączenia wykonywać na mokro. Tynk zwykle będzie zdatny do nałożenia na ścianę do 30 minut. Potem zacznie się łuszczyć i zasychać. Jeśli robisz większą powierzchnię w jednym momencie, to przygotuj sobie więcej rozrobionego tynku w osobnych wiadrach i odpowiednio zarządzaj czasem. Po nałożeniu jednej warstwy tynk musi całkowicie wyschnąć, na co potrzebuje średnio 12 godzin.
Lakier i gotowe!
Po upływie tego czasu możesz przejść do lakierowania. Jeśli jednak chciałeś przygotować wzory, rowki czy imitować łączenia płyt, musisz to zrobić przed lakierowaniem i wyschnięciem. Lakieruj, nakładając dość grubą warstwę, by dobrze wsiąknęła w podłożę. Lakier jest suchy po około 4-5 godzinach i zwykle druga warstwa nie będzie już potrzebna, chyba że jest to ściana kuchenna. Gotowe!