Urlop dla taty

Urlop tacierzyński a urlop ojcowski, czyli aktywny tata po urodzeniu malucha

Wiele się mówi o przerwie na opiekę nad noworodkiem dla mam, a o macierzyńskim wie każdy. Ale nie każdy ojciec ma świadomość, że z racji pełnionej po narodzinach dziecka funkcji przysługuje mu odpoczynek i przerwa w pracy na opiekę nad maluchem. Dlatego warto powiedzieć sobie więcej o urlopie tacierzyńskim i ojcowskim.

Kto i kiedy może skorzystać z urlopów na dziecko?

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski to specjalne przerwy od pracy określone właściwą ustawą, które przysługują ojcu dziecka obowiązkowo lub dobrowolnie zgłoszonego do ubezpieczenia chorobowego. De facto oznacza to, że korzystanie z urlopów tego rodzaju jest dostępne dla osób pracujących na umowę o pracę, zleceniobiorców oraz właścicieli jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie zawsze wynika to jednak tylko z narodzin dziecka, bo urlopy tego rodzaju można otrzymać także w momencie przysposobienia dziecka na wychowanie.

Wymiar – podstawowa różnica urlopowa

Długość trwania urlopu tacierzyńskiego jest uzależniony od matki dziecka i nie jest określony w prawie w sposób dosłowny. Zależy od tego, na jak długo będzie w opiece nad dzieckiem matka. Ważne jest jednak to, że pracownica może zrzec się urlopu dopiero 14 tygodni po porodzie. To prawo chroniące matki po trudnym okresie. Jeśli po tym czasie matka zrzeka się urlopu, ojciec może otrzymać urlop tacierzyński w wymiarze zgodnym z liczbą dzieci. Dla jednoczesnego urodzenia się jednego dziecka przysługuje 6 tygodni wolnego.

Nieco inaczej wygląda kwestia urlopu ojcowskiego. Przede wszystkim jest on dokładnie określony w prawie i wynosi równe 14 dni. Dawniej było ono do wykorzystania jednorazowo i nie przysługiwały od niego przerwy. Dziś można rozdzielić wolne na dwie transze, przy czym żadna z nich nie może trwać mniej niż 7 dni.

Kiedy można skorzystać z urlopu tacierzyńskiego i ojcowskiego?

Różnice widać także w tym aspekcie. O ile urlop tacierzyński jest z góry związany z urlopem matki, a do tego trwa określoną liczbę tygodni, na jego realizację jest czas zaraz po rezygnacji matki z przysługującego jej wolnego. Z kolei urlopu ojcowskiego nie trzeba wykorzystywać od razu i dwa razy po 7 dni można zachować na później. Jednak trzeba pamiętać, że wolne należy odebrać do skończenia przez potomka 24 miesiąca życia.

Tata na tacierzyńskim czy ojcowskim?

Decyzja, z którego urlopu skorzystać i na jakich zasadach należy do ojca i matki. Warto jednak pamiętać, że wiele par decyduje się wybrać wspólny urlop zaraz po narodzinach potomka. Wówczas matka pozostaje na macierzyńskim, a tata dziecka musi wziąć urlop ojcowski.

About The Author

Dodaj komentarz