Czy ponton jest dobry na wędkowanie?

Praca i inne codzienne obowiązki sprawiają, że wolny czas chcemy wykorzystać w optymalny sposób. Świeże powietrze i bliski kontakt z naturą prowokują myśli o wędkowaniu. Taka forma aktywnego wypoczynku pozwala zredukować stres i nabrać nowe siły do podejmowania kolejnych wyzwań w życiu. Podczas częstego pobytu nad jeziorem wiele osób zastanawia się nad zakupem dodatkowych akcesoriów, w tym pontonu wędkarskiego. Czy jest to rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę?

Stabilna pozycja na wodzie

Podczas wędkowania na wodzie powinniśmy mieć zapewnioną stabilną pozycję, a jednocześnie swobodę ruchu. Jest to szczególnie ważne w przypadku wielogodzinnych wypraw, podczas których istotna jest zmiana pozycji i odpowiednie miejsce do wyprostowania nóg. Kajak lub łódka nie zapewniają tych możliwości, poza tym nie można z nich łowić przy samym brzegu jeziora. Lepszym rozwiązaniem jest ponton wędkarski. Pozwala zachować wysoki poziom komfortu przy minimalnym zanurzeniu. Poza tym można go łatwo złożyć i transportować na dachu auta lub w bagażniku. Po zwinięciu zajmuje małą ilość miejsca i można go bez kłopotu przechowywać w domu, nawet w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni.

Bezpieczna i szczelna konstrukcja

Ponton dla wędkarzy musi zapewnić poczucie bezpieczeństwa na wodzie. Konstrukcja powinna być solidna, najlepiej wykonana z dwuwarstwowego lub trójwarstwowego materiału PVC. Jest on odporny na działanie wysokiej temperatury, promieniowania UV oraz wody. Tego rodzaju ponton wędkarski przez długi czas zachowa pierwotny kształt i zapewni odpowiednią szczelność. Będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne, w tym przetarcia i przebicia powłoki. Dobry ponton powinien mieć linkę bezpieczeństwa ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie. Warto też zwrócić uwagę na wzmocnioną podłogę oraz szwy wykonane za pomocą metody stykowej, która zwiększa wytrzymałość zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Dzięki temu w pontonie będzie mogła przebywać większa ilość osób jednocześnie.

Kolor i trwałość materiału

Podczas wybierania pontonu należy zwrócić uwagę na jego kolor. Jasne barwy w mniejszym stopniu pochłaniają promienie słoneczne, dzięki czemu ponton wędkarski jest mniej narażony na nagrzewanie niż odmiany w ciemnych kolorach. Będzie to miało wpływ na trwałość sprzętu w dłuższym czasie. Ponton na wędkowanie powinien być też wyposażony w tabliczkę znamionową, która określa jego parametry oraz wymienia posiadane certyfikaty. Pozwala to określić wagę bagażu, który można bezpiecznie przewozić oraz potwierdzić jakość materiałów użytych podczas produkcji. Warto wybrać ponton z europejskim certyfikatem bezpieczeństwa CE i dopuszczalnej mocy silnika nie mniejszej niż 10 KM. Cechy te zwykle świadczą o dużej wytrzymałości konstrukcji.

Ponton to doskonałe rozwiązanie podczas wędkowania. Musi być jednak dobrany przy uwzględnieniu potrzeb użytkowników i warunków panujących nad wodą. Ponton dla wędkarzy wykonany z wysokiej klasy materiałów będzie odporny na uszkodzenia i będzie można z niego korzystać nawet przez 10 lat bez konieczności wymiany. Będzie to bezpieczny sprzęt, dzięki któremu zyskamy wspaniałe wspomnienia z wyprawy nad wodę.

About The Author

Dodaj komentarz