Konsekwencje urazu jąder

Uraz jąder i jego konsekwencje medyczne

Każdy facet przynajmniej raz doświadczył tego promieniującego bólu rozchodzącego się od jąder. Uderzenie w czułe miejsce w większości przypadków nie jest szkodliwe, jednak jest to miejsce narażone na wstrząsy i uszkodzenia. Warto mieć świadomość, czym jest uraz jąder i jakie są jego konsekwencje zdrowotne.

Skąd ból od uderzenia w jądra?

Dolegliwości bólowe, które pojawiają się po uderzeniu w jądra mają związek z urazem tej części męskiego ciała. Jądra są narządami złożonymi z miąższu oraz błony białawej. To właśnie ta błona jest strukturą silnie unerwioną, a przez to połączoną z receptorami bólowymi. Co więcej jądra są kształtowane w okresie płodowym w brzuchu, a dopiero później przeszły do moszny. Jednak unerwienie pozostało i stąd uderzenie w jądra rozchodzi się po całym ciele.

Jak na uderzenie reaguje organizm?

W momencie urazu jąder do mózgu z prędkością 300 km/h dociera sygnał od receptorów bólowych. Mózg natychmiast podejmuje decyzję o wyrzucie endorfin, czyli naturalnych środków przeciwbólowych. Nagły wzrost ich stężenia zmniejsza ilość tlenu roznoszącego się po organizmie, co sprawia, że mogą pojawić się wymioty czy ból głowy. Na ból reaguje także ucho środkowe, które wywołuje w reakcji na zdarzenie nudności lub nawet wymioty. Może pojawić się także problem z częstotliwością bicia serca oraz z nadmiernym poceniem się.

Jak radzić sobie w przypadku urazu?

Pojawienie się bólu po uderzeniu może być niezwykle zaskakujące i jest bardzo silne. Dlatego należy się położyć i uspokoić krążenie krwi. Do tego warto przygotować zimne okłady, które należy przykładać w miejscu bezpośredniego zetknięcia się danego przedmiotu z męskim jądrem. Jeśli jednak pojawi się obrzęk lub siniaki i ból nie będzie się zmniejszał wraz z kolejnymi godzinami, niezbędne będzie skontaktowanie się z urologiem.

Jakie są konsekwencje urazu jąder? Mogą być różne. Przede wszystkim może dojść do stłuczenia i pojawienia się krwiaka, który będzie musiał zejść, by móc pozbyć się dolegliwości bólowych. W najgorszej sytuacji dojdzie do rozkawałkowania jądra, co może skutkować nawet amputacją uszkodzonego organu lub całej pary jąder na raz.

Dbaj o jądra w każdym czasie

Takie akcje jak Movember pokazują mężczyznom, że warto się badać. Dotyczy to także urazów jąder, które, choć bolesne, nie muszą kończyć się źle. Ważne, by stale monitorować męski narząd rozrodczy i wiedzieć, w jakim jest stanie, by w odpowiednim momencie nie mieć dodatkowych problemów w wyniku powstałych uszkodzeń.

About The Author

Dodaj komentarz