Choć mężczyźni, tak jak kobiety, chorują na wiele chorób związanych z układem krążeniowym czy oddechowym, to jednak do ich najczęstszych przypadłości należą problemy ze sterczem czy inaczej zwaną prostatą. Ten gruczoł krokowy ma tendencję do zmian związanych z wiekiem, a w związku z tym może utrudniać normalne funkcjonowanie. Jest także narażony na choroby.
Powiększanie się prostaty i problemy z oddawaniem moczu
Czym jest stercz? To gruczoł, który ma wielkość kasztana i jest umiejscowiony w okolicach cewki moczowej. Produkuje on wydzielinę, która współtworzy męską spermę. Wraz z wiekiem gruczoł ten ma tendencję do powiększania się, co w efekcie sprawia, że może uciskać na cewkę. Wówczas, jeśli rozrost jest zbyt duży, mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu, co może mieć jeszcze większe, negatywne konsekwencje.
Powiększenie prostaty, jak pokazują badania, dotyka niemalże 90% mężczyzn. Jednak nie zawsze przeradza się w coś uciążliwego czy problematycznego. Zwykle dzieje się tak u mężczyzn żyjących długo, bo szacunki mówią, że niemalże każdy mężczyzna prędzej czy później będzie miał problem ze zbyt dużym gruczołek krokowym.
Zapalenie gruczołu krokowego
Przewlekłe zapalenie prostaty to niezwykle częsta dolegliwość, zwłaszcza, że wielu panów nie odwiedza regularnie urologa, np. podczas akcji takich jak Movember. Skąd bierze się to schorzenie? Najczęściej przez drobnoustroje, które dostają się do przewodów moczowych podczas stosunków seksualnych. Efektem jest ból podczas oddawania moczu, czasami także gorączka, bóle w pachwinie, krocza czy jąder.
Co ważne, stan zapalny, który pojawia się w prostacie, może znacznie utrudnić stosunki seksualne, zmniejszyć odczuwanie przyjemności oraz wpłynąć na erekcję w taki sposób, że niemożliwe będzie jej utrzymanie na tak długi czas, by z satysfakcją oddać się spełnieniu seksualnemu. Czasami nieleczone zapalenie przewlekłe przeradza się w ostre zapalenie gruczołu krokowego, w którym objawy są znacznie nasilone.
Jak chronić się przed problemami z prostatą?
Najłatwiej jest regularnie się badać, by wiedzieć, w jakim stanie są męskie narządy. Polacy zbyt rzadko odwiedzają urologa, najczęściej ze strachu, a w efekcie trafiają do gabinetów o wiele za późno – gdy można już tylko zapobiegać i nie można wyprzedzić działania choroby. Dlatego musisz pamiętać, że głównym sposobem na zachowanie zdrowia męskiego gruczołu krokowego, zwanego także prostatą lub sterczem, są profilaktyka i regularne badania.