Historia powstania systemu GPS. System GPS (Global Positioning System) został zbudowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych a początki prac nad nim sięgają lat 70. XX wieku. System ten powstał w wyniku doświadczeń i prac nad nawigacją satelitarną TRANSIT a szczególnie satelitów TIMATION. Początkowo TRANSIT był testowany przez Departament Marynarki Wojennej USA z pozytywnym skutkiem. Testy nowego systemu GPS rozpoczęto w roku 1972 a pierwszy satelita został wystrzelony 22 lutego 1978 roku. Podczas prac nad rozwojem nowoczesnego systemu GPS postawiono mu kilka głównych zadań, m.in. wyznaczanie położenia w czasie rzeczywistym, niezależność od warunków oraz idpornosc na zakłócenia, tak celowe jak i przypadkowe.
Ponadto chciano by naprowadzał pociski z dokładnością do 5 metrów. Ważną cechą systemu miała być stosunkowo niska cena odbiornika i dostępność dla nieograniczonej liczby odbiorców a także działanie na obszarze całej kuli ziemskiej. Na początku prac zakładano, że system ten będzie wspierał cele militarne, szybko zorientowano się jednak, że potencjał nawigacji satelitarnej jest znacznie większy. Warto zaznaczyć, że zgodnie z polityką USA system nawigacji GPS jest darmowy i ogólnodostępny dla zastosowań cywilnych na całym świecie. Wszelkie koszty związane z obsługą całego systemu pokrywają amerykanie. A koszty są niemałe ponieważ regularnie muszą być umieszczane na orbicie nowe satelity bądź wymieniane te, które np. uległy awarii. W ciągłym użyciu jest około 30 satelitów.
Zastosowanie nadajników GPS – kontrola i bezpieczeństwo
Nadajnik GPS to niewielkie urządzenie, dzięki któremu możemy w łatwy sposób zlokalizować dany obiekt lub wyznaczyć pokonaną przez niego trasę. System nawigacji sprawdza się przede wszystkim w branży transportowej jako nowoczesna wersja mapy, dzięki której dotarcie do każdego miejsca nie stanowi problemu. Dzięki nawigacji możliwe jest opracowanie optymalnej trasy do konkretnego punktu z bardzo dużą precyzją, z uwzględnieniem ewentualnych trudności na drodze jak np. korki lub remonty. Lokalizatory w nadajnikach GPS pozwalają z kolei na śledzenie pojazdów firmowych, tym samym dając możliwość wglądu w przebieg trasy kierowcy. Właściciel otrzymuje wszelkie dane dotyczące tempa przejazdu danego odcinka, trasy obranej przez kierowcę czy ewentualnego zbaczania z kursu. Wszystko to sprawia, że pracodawca ma większą kontrolę nad swoimi pojazdami i zatrudnionymi ludźmi. Z drugiej strony lokalizator gps zwiększa bezpieczeństwo kierowcy, który w przypadku jakichkolwiek kłopotów czy to technicznych z samochodem czy chociażby zdrowotnych może zostać łatwo zlokalizowany. Zdecydowanie zwiększa to bezpieczeństwo również podcza napadów na samochód lub kradzieży.
Nowoczesne nadajniki gps posiadają funkcję logowania danych tzw. rejestrator trasy. W zależności od producenta nadajnik może zapisać od kilkuset do kilku tysięcy punktów. Następnie dane te służą np. do zobrazowania drogi na płatny lub darmowych mapach takich jak np. Google Maps.
Jakie korzyści daje nam nawigacja GPS?
System GPS jaki dziś znamy to technologia niezwykle funkcjonalna i przydatna w codziennym życiu. Dzięki temu małemu urządzeniu możemy zdecydowanie łatwiej i przyjemniej podróżować, nie gubiąc się w gąszczu nieznanych dróg i dróżek. Nawigacja poprowadzi nas “do punktu” a także określi precyzyjnie poszczególne punkt “na trasie”. Istnieje również funkcja “track back’ czyli powrotu tą samą trasą do punktu wyjścia. to bardzo pomocna funkcja szczególnie wtedy kiedy czujemy, że pojechaliśmy jednak w złym kierunku. Możemy być bezpieczniejsi o naszych bliskich i kontrolować ich położenie jeśli zachodzi taka potrzeba. Nadajniki gps z lokalizatorami pomagają odnaleźć skradzione wartościowe przedmioty i mienie. Nadajnik GPS ułatwia prowadzenie firmy i zarządzanie dużą flotą samochodów. Nowoczesne modele pozwalają sterować nadajnikiem i danymi z poziomu smartphona tak więc w dowolnym miejscu i czasie możemy mieć podgląd każdego samochodu w firmie.