Kosiarka elektryczna

Jak wybrać kosiarkę elektryczną?

Kosiarka elektryczna to najczęściej wybierane urządzenie do pielęgnacji małego, przydomowego ogródka. Pozwala utrzymać w dobrym stanie murawę, jednocześnie skracając czas pracy, jaki musielibyśmy spożytkować przy ręcznym koszeniu.

Elektryczne kosiarki mają sporo zalet: są tanie, ciche i doskonale się sprawdzają na mniejszych areałach. Model zasilany z sieci to podstawowy wybór właścicieli przydomowych ogródków i działek rekreacyjnych. Jednak jej wybór należy dobrze przemyśleć.

Najważniejsze parametry przy wyborze kosiarki elektrycznej

Pierwszą kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest moc silnika. Przekłada się ona bezpośrednio na wydajność kosiarki, to jak sobie poradzi z wyższą trawą lub większym areałem. Kosiarki, znajdujące się w asortymencie większości sklepów ogrodniczych, mają moc od około 650 do 2000 W. Modele poniżej 1000W nadają się do małych ogrodów, gdzie nie będą narażone na przeciążenie. Co należy rozumieć przez “małe”? Są to ogrody, w których łączna powierzchnia murawy nie przekracza powierzchni kortu tenisowego.

Do ogródków o średniej wielkości nada się kosiarka o mocy 1200W, większa moc dedykowana jest do ogrodów dużych oraz terenów rekreacyjnych (np. boisk). Warto zwrócić na to uwagę, bowiem źle dobrana moc do areału sprzyja niepotrzebnym wydatkom. Słaby silnik będzie się dławił, obciążany zbyt mocno, co skróci czas jego pracy. Kosiarka z wydajnym silnikiem nie będzie eksploatowana w pełni w małym ogródku, co oznacza, że wydamy na nią więcej pieniędzy, niż to potrzebne.

Kolejną, bardzo istotną kwestią jest sposób cięcia i zbierania trawy. Do wyboru mamy modele z koszami, mulczowaniem oraz wyrzucające trawę za siebie. Najmniej korzystna jest opcja ostatnia, wymaga bowiem grabienia skoszonej trawy. W przypadku kosza, wystarczy go opróżnić po koszeniu, np. na kompostownik. Osoby, którym zależy na szczególnie pięknej trawie mogą być wybrać kosiarki z opcją mulczowania. Polega ono na siekaniu trawy na mniejsze kawałki. Dzięki temu szybciej się ona rozkłada i stanowi źródło cennego nawozu.

Osoby ceniące sobie wygodę powinny zdecydować się na kosiarkę z napędem. Jest ona zwykle droższa niż model bez tej opcji, ale znacznie ułatwia koszenie. Napęd wprawia w ruch przednie lub tylne koła, dzięki czemu nam pozostaje jedynie prowadzenie kosiarki. Ma to znaczenie zwłaszcza przy koszeniu wyższej trawy lub trudniejszego terenu. W małym ogródku, gdzie koszenie nie zajmuje dużo czasu, model bez napędu powinien się natomiast sprawdzić. Jest go także łatwiej przenosić, jeśli więc mamy w ogrodzie dużo zakamarków, wymagających noszenia kosiarki, lepiej wybrać lekki model, pozbawiony napędu.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, powinieneś wybrać kosiarkę odpowiednią do swoich potrzeb. Jeśli szukasz modelu do swojego ogrodu, sprawdź ofertę: https://www.narzedzia.pl/kosiarki-do-trawy,c12523/.

About The Author

Dodaj komentarz