Fotografia natychmiastowa

Fotografia natychmiastowa – czym jest, jak działa, dlaczego stała się popularna?

Czy w dobie smartfonów w ogóle możemy mówić o analogowej fotografii natychmiastowej? Okazuje się, że tak, bo choć zniknęła z oczu jeszcze w XX wieku, to jednak ta technologia wróciła ze zdwojoną siłą za pośrednictwem marki Fujifilm i Polaroid. Czym jest Instax i jak działa fotografia natychmiastowa?

W jaki sposób powstaje zdjęcie w fotografii natychmiastowej?

Ten rodzaj fotografowania był modny już w latach czterdziestych XX wieku. Szał na zdjęcia drukowane zaraz po ich zrobieniu ominął Polskę, bo gdy nadeszły lata dziewięćdziesiąte, rolę wiodącego aparatu przejął kompakt. Z czasem okazało się, że drukowanie zdjęcia, które przed chwilą jeszcze nie istniało w kilkadziesiąt sekund jest rozrywką atrakcyjną dla ludzi XXI wieku. Tak narodził się pomysł na nowe aparaty natychmiastowe, które miały za zadanie chwytać moment i uwieczniać go na gotowych po chwili odbitkach.

Czego potrzeba do wykonania zdjęcia?

W technologii natychmiastowego drukowania zdjęcia nie wystarczy sam aparat. Ten jest wyposażony w drukarkę, która szybko nanosi wykonane zdjęcie na papier. Wkłady do aparatów tego typu są ważne i muszą być specjalnie wykonane. Dziś bardzo często można znaleźć modele pokryte magnesem, by można je było łatwiej przyczepić na lodówkę, a także na papierze samoprzylepnym, dzięki czemu można nalepić zdjęcie w odpowiednim miejscu. Co się jednak wiąże z tego rodzaju aparatami to zakup dodatkowych akcesoriów, bez których nie ma zdjęć. Dlatego prawdziwa cena urządzenia jest płynna.

Dlaczego warto postawić na aparaty natychmiastowe?

Tego rodzaju zdjęcia to na pewno ciekawa pamiątka, która zostaje z każdym na dłużej. Świetnie sprawdza się podczas wesel, gdy wspólne zdjęcia Państwa Młodych z ich gośćmi mogą być niemalże natychmiast wywołane i wręczone w prezencie. To uchwycenie chwili, więc i większa zabawa podczas imprez, przyjęć, uroczystości rodzinnych. Aparat natychmiastowy nie będzie nigdy pierwszym aparatem. To raczej forma zabawy i pewność, że po danym wydarzeniu zostanie także coś więcej niż cyfrowy obraz, który może ulec zniszczeniu.

Instax to przyszłość?

Na pewno jednak jest to tylko jeden z nurtów, który ożywiła firma Fujifilm. To ona wypuściła na rynek nowy aparat natychmiastowy, Instax, co sprawiło, że Polaroid reaktywował swoją markę i dołączył do największych producentów w XXI wieku. Aparaty tego typu są więc świetnym pomysłem na prezent, np. dla dzieci, by umiały bawić się fotografią i uwieczniały swoje życie na zdjęciach.

About The Author

Dodaj komentarz