Od jakiegoś czasu głośno jest o kolejnym stopniu internetowego połączenia, czyli o internecie w technologii 5G. Jak się okazuje jednak, montaż nowych nadajników do odbioru sieci wiąże się z wielkimi protestami i niewiedzą ludzi, którzy postanowili wystąpić przeciw tej technologii. Jakie są zalety i wady nowego internetu?
Czym jest 5G?
Jeszcze jakiś czas temu sprawdzaliśmy, czy każdy jest już podłączony do superszybkiego internetu LTE, zwanego także 4G, a już dziś czekamy na wdrożenie internetu piątej generacji. 5G to najnowszy standard sieci komórkowej, który może nawet o 100 razy przewyższać poprzednią generację. Różnice są duże, a w przypadku 5G prosta specyfikacja pokazuje, jak szybko będą działały poszczególne sieci. Mówi się o opóźnieniach maksymalnie do 4 ms, wytrzymałości nawet na milion urządzeń na kilometr kwadratowy oraz prędkości transferu przy wysyłaniu do 10 Gb/s.
Największe zalety sieci 5G
Nowy standard to przede wszystkim większa prędkość internetu i jego reakcja, a więc i szybsze ładowanie się stron, poprawa jakości odbioru treści czy stabilność połączeń internetowych, co w okresie pandemii koronawirusa okazało się niezwykle istotne. Do tego niezawodność połączeń ma być o wiele większa, co sprawi, że możliwe będzie powstanie tzw. Internetu Rzeczy czy rozwijanie technologii Smart Domu, a nawet wdrożenie tzw. inteligentnych miast. Wielkie pole do popisu w tym kontekście będzie miała także motoryzacja, która szybko zyska na stabilniejszym połączeniu, a autonomiczne czy inteligentne samochody staną się naszą codziennością.
Czy 5G jest szkodliwe dla zdrowia?
Pytanie, które przewija się przez wiele dyskusji podsycanych nim do czerwoności. Wiele badań zostało już wykonanych i wiele jeszcze przed nami, jednak żadne rzetelne źródło nie potwierdziło, by nowy standard 5G miał jakikolwiek negatywny wpływ na ludzkie życie. Ryzyko polega na tym, że 5G bazuje na innych częstotliwościach, które można porównać do fali z mikrofalówki. Jednak ich moc jest o wiele milionów słabsza, przez co nie ingerują one w tkanki, a już na pewno nie wpływają na rozwój koronawirusa.
Szansa dla ariergardy
Kto szybko opanuje technologię 5G i zastosuje ją w praktyce, a do tego zadba o cyberbezpieczeńtwo, które staje się coraz bardziej pilną potrzebą, będzie wygranym zmieniającego się technologicznie świata. Dlatego warto kibicować pojawianiu się technologii 5G w Polsce i nie bojkotować jej, by wszystkim wyszło to na zdrowie. Na pewno większą szkodą będzie spalenie nadajników, niż działanie Internetu w nowej przestrzeni.