Inwestycja w nieruchomości

Jak inwestować w nieruchomości z rynku pierwotnego?

Rynek pierwotny nieruchomości obejmuje mieszkania nowe. To lokale z pierwszej ręki, charakteryzujące się głównie wysokim standardem i tym, że zlokalizowane są w nowoczesnym budownictwie, jakie niejednokrotnie wykorzystuje szereg rozwiązań proekologicznych, jak ogrzewanie z wykorzystaniem fotowoltaiki. Inwestowanie w nieruchomości z rynku pierwotnego z reguły wymaga nawiązania umowy z deweloperem. Jak sprawdzić firmę deweloperską przed zawarciem kontraktu?

Kluczowa jest wiarygodność dewelopera

Opinie na temat dewelopera można sprawdzić w internecie, między innymi na grupach w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook. Bardzo często wokół danej inwestycji, osiedla czy apartamentowca, tworzą się grupy facebookowe mieszkańców i osób zainteresowanych zakupem mieszkania w tej samej inwestycji. Można tu dowiedzieć się, jak przebiega współpraca z daną spółką budującą nieruchomość i jak mieszka się mieszkańcom w już zakończonych inwestycjach.

Każdy deweloper ma też swoje portfolio inwestycyjne, gdzie można prześledzić jego doświadczenie i osiągnięcia w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Można przeszukać traktujące o inwestycjach deweloperskich grupy dyskusyjne i artykuły wraz z komentarzami do nich. Klienci często wystawiają opinie o danym deweloperze już na etapie inwestycji. Dobrym źródłem danych o firmie deweloperskiej może być blog o inwestowaniu w nieruchomości prowadzony przez doświadczonych inwestorów.

Formalne kwestie działalności dewelopera

Może zdarzyć się, że deweloper wcale nie jest tym, za kogo się podaje. Takie oszustwa są marginalne, ale warto o nich wiedzieć. Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie do oficjalnych rejestrów w celu sprawdzenia, czy deweloper rzeczywiście prowadzi zarejestrowaną działalność. Można skontrolować to w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie przynależności branżowej dewelopera. W tym celu warto zajrzeć do Polskiego Związku Firm Deweloperskiej – instytucji zrzeszającej deweloperów słynących z tego, że utrzymują dobre kontakty z klientami. Na liście Polskiego Związku Firm Deweloperskich znajdują się w pierwszej kolejności te przedsiębiorstwa, które są doświadczone, mają mocną, stabilną sytuację finansową i można im zaufać, dokonując inwestycji na rynku nieruchomości pierwotnych.

Doświadczenie i rzetelność działalności dewelopera potwierdza certyfikat wydawany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Niewielu inwestorów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność na rynku nieruchomości, zdaje sobie z tego sprawę. Aby zdobyć taki certyfikat, trzeba spełnić dosyć rygorystyczne wymogi. Firma deweloperska musi mieć co najmniej 3-letni staż działalności na rynku oraz posiadać w swoim portfolio przynajmniej trzy ukończone budynki wielorodzinne lub dwadzieścia domów jednorodzinnych. Musi mieć też bez wątpienia dobrą sytuację finansową. Ostatecznie o przyznaniu certyfikatu decyduje fachowe Kolegium składające się ze specjalistów z branży finansowej, budowlanej oraz bankowej.

Rachunek powierniczy dewelopera – dla bezpieczeństwa inwestora

Ochrona kapitału zainwestowanego w nieruchomości pierwotne powinna być nadrzędnym celem inwestora. Warto dowiedzieć się, jaką formę ochrony pieniędzy kupujących mieszkania stosuje deweloper. Najpopularniejszą są rachunki powiernicze. Z punktu widzenia inwestora najlepszy jest przy tym rachunek powierniczy zamknięty, z którego deweloper nie może wypłacać środków, dlatego musi dysponować innym źródłem finansowania realizowanej inwestycji.

About The Author

Dodaj komentarz