Wybór wycieraczek do samochodu

Dlaczego dobór wycieraczek jest tak ważny i jak zrobić to prawidłowo?

Wielu kierowców nie przejmuje się doborem wycieraczek. Kupuje najtańsze, myśląc, że ich jedynym celem jest odgarnięcie trochę wody podczas opadów deszczu. Tymczasem to nie tylko kwestia widoczności w trakcie jazdy, ale także dbanie o szybę własnego samochodu. Jak zatem dobrać wybieraczki do samochodu i które są najlepsze?

Rodzaje wycieraczek

Na rynku obecnie wyróżniamy trzy rodzaje wycieraczek. Mamy wycieraczki przegubowe, które dysponują metalowym stelażem zapewniającym docisk do szyby oraz częścią roboczą, a więc piórem gumowym. Ich największą wadą jest szybkie zużywanie się oraz tracenie przyczepności przy większych prędkościach. Plusem na pewno cena – można je dostać już od 50 złotych za sztukę.

Drugi rodzaj wycieraczek to tzw. wycieraczki bezprzegubowe. Nie mają osobnego stelaża, a stanowi on integralna część gumowego pióra. Wycieraczka jest montowana bezpośrednio do ramienia, bo materiał, z którego jest wykonana, jest całkowicie elastyczny, więc samoistnie przywiera do szkła. Ten typ wycieraczek jest montowany w nowoczesnych samochodach. Plusem tego rodzaju wycieraczek jest na pewno efektywność zbierania wody całą swoją powierzchnią oraz większa wytrzymałość. Minusem jest cena – kwoty zaczynają się od 100 złotych.

Jest jeszcze trzeci rodzaj, który łączy w sobie obie funkcje i nazywa się go hybrydowym.

Kiedy trzeba pomyśleć o wymianie wycieraczek?

Żywotność danego modelu zależy od firmy, sposobu jeżdżenia i np. brudu, który zbiera się pod gumą. Jeśli wycieraczki smużą, pojawiają się rozmazane fragmenty wody, to z dużym prawdopodobieństwem należy wziąć pod uwagę wymianę. Najpierw trzeba jednak wyczyścić pióro i zobaczyć, czy nie to było powodem złej pracy wycieraczki. Jeśli smuży nadal, trzeba wymienić ją na inną.

Jeśli zaobserwujesz przeskoki pióra wycieraczki czy drgania na powierzchni szyby, to zdecydowanie czas na wymianę, bo guma pod wpływem temperatury czy długiego użytkowania się odkształciła albo zesztywniała. Tak czy inaczej nie nadaje się już do używania. Czasami wycieraczka nierównomiernie oczyszcza szybę. Często oznacza to odkształcenie się pióra. Czasami może okazać się, że potrzebna będzie także wymiana ramienia.

Zadbaj o swój samochód i wymieniaj wycieraczki

Obserwuj to, co dzieje się na szybie i szybko reaguj. Im krócej zużyta wycieraczka będzie działała w Twoim samochodzie, tym mniej zniszczy powierzchnię szkła w Twoim aucie. Dlatego wycieraczki to bardzo ważny element wyposażenia samochodu.

About The Author

Dodaj komentarz