Spearfishing to dość nietypowy sport, który łączy w sobie zarówno elementy wędkarstwa, jak i sportów ekstremalnych. Ciężko jest bowiem powiedzieć, by zwykłe niedzielne wędkowanie nad zalewem dostarczało aż tylu emocji, jak łowiectwo podwodne. Choć obydwa znacznie się od siebie różnią — nie sposób ich także nie porównywać. Obie te aktywności łączą się bowiem z łowieniem ryb. Łowiectwo podwodne jest jednak pod tym względem o wiele bardziej wymagające. Dlaczego?
Czym jest łowiectwo podwodne?
To rodzaj sportu podwodnego, który połączony jest również z łowieniem ryb. Metoda ta, znana ludzkości od tysięcy lat, jest jednym z najstarszych sposobów zdobywania pożywienia. Obecnie jednak, dzięki rozwojowi techniki, jest to zdecydowanie bardziej przyjemne. Wraz z biegiem czasu łowiectwo podwodne stało się bowiem o wiele bardziej selektywne. Oznacza to, że w przeciwieństwie do tradycyjnego wędkarstwa, nie wykorzystuje się w nim przynęty na ryby. Osoba uprawiająca łowiectwo podwodne zyskuje za to możliwość wybrania zwierzyny, na którą chce zapolować. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technik takich jak snorkeling, nurkowanie swobodne lub z akwalungiem. Ostatnia z nich nie jest jednak dozwolona we wszystkich miejscach. W trakcie spearfishingu tradycyjną wędkę zastąpiono nowoczesnym sprzętem, który wyposażono w mechanizmy pneumatyczne. Dzięki temu mogą one działać pod wodą.
Sprzęt do spearfisihngu
Łowiectwo podwodne to sport, który wymaga zastosowania kilku, niezwykłych urządzeń. Jest ono kojarzone głównie z zastosowaniem kuszy na ryby, aczkolwiek ekwipunek prawdziwego łowcy składa się z większej ilości narzędzi. Są to przedmioty takie jak:
- Kusza — narzędzie wędkarskie używane do strzelania włócznią w kierunku zwierzyny;
- Włócznia — jest zbudowana z długiego trzonu, na którego końcu umieszczono ostrze. Po drugiej stronie znajduje się elastyczna pętla, która pełni rolę napędu;
- Boja sygnalizacyjna — używana ze względów bezpieczeństwa — głównie do zaznaczania na powierzchni wody, że pod nią znajduje się pływak. Może być również pomocna w ujarzmianiu sporych rozmiarów ryb oraz do ich przechowywania;
- Pasy balastowe — są niezwykle pomocne w schodzeniu na duże głębokości. Dzięki nim łowca staje się bardziej zwinny oraz zyskuje na szybkości pod wodą. W razie nagłej potrzeby można je zwolnić jednym ruchem ręki, dzięki czemu można wydostać się z powrotem na powierzchnię.
- Płetwy — bez nich poruszanie się pod wodą byłoby znacznie utrudnione. Pomagają również w szybszym wynurzaniu się.
Kompletując wyposażenie dla podwodnego łowcy, mogą Ci się przydać również: balast, noże i akcesoria do łowiectwa podwodnego. Te i wiele innych urządzeń, znajdziesz na stronie internetowej Decathlon.pl.
Spearfishing — jak zacząć?
Poza sprzętem będzie potrzebna Ci również znajomość przepisów prawnych. Uprawianie tego sportu jest bowiem uregulowane prawnie oraz dozwolone tylko w niektórych akwenach. W Polsce zasady łowiectwa podwodnego określa ustawa o rybactwie śródlądowym. Zgodnie z jej postanowieniami, aby uprawiać ten sport, trzeba posiadać kartę łowcy podwodnego. Nie można również zapominać o tym, że schodząc pod wodę, nie można korzystać z żadnej aparatury, która ułatwiałaby oddychania pod wodą.