Rekuperacja – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Rekuperacja w wielu krajach jest rozwiązaniem, które możemy zaliczyć do standardów. Coraz większym zainteresowaniem zaczyna cieszyć się ona również w Polsce. Być może ma na to duży wpływ stale rosnąca świadomość w tematach takich jak energooszczędność. Co warto wiedzieć o rekuperacji? Podpowiadamy.

Czym jest rekuperacja?

Jest to rozwiązanie bardzo często używane w nowym budownictwie. Co warto podkreślić to fakt, że rekuperacja jest energooszczędna. W większości decydują się na nią osoby, które zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia środowiska i poszukują alternatyw, które pomogą podnieść jakość powietrza. Rekuperacja stanowi odmianę centrali wentylacyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy stale wentylować budynek, bez jego wychładzania. Co ciekawe, jest to niezwykle oszczędne, ponieważ odzysk ciepła przyczyna się do zmniejszenia kosztów ogrzewania. Kolejną zaletą rekuperacji jest zapewnienie dobrego samopoczucia mieszkańcom, ponieważ ma ona duży wpływ na komfort wentylacyjny. Często zdarzało się, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna przyczyniała się do pogorszenia stanu zdrowia.

Coraz więcej osób decyduje się na montaż rekuperacji. Jeśli jesteśmy z województwa małopolskiego, to może zainteresować nas klimatyzacja w Krakowie. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż wentylacja ta działa w sposób wymuszony, a więc nie jest zależna od panujących warunków atmosferycznych. W rekuperatorze znajduje się wymiennik ciepła, który odzyskuje energię z zużytego powietrza i wywiewa świeże powietrze do pomieszczeń. Dzięki temu nie musimy otwierać okien i wietrzyć pomieszczeń, co w konsekwencji nie będzie tworzyło przeciągów.

Co jeszcze warto wiedzieć o rekuperacji?

Wielu inwestorów nie decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na koszt inwestycji. Rekuperacja wiąże się również z dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi, takimi jak rachunki za energię elektryczną, przeglądy serwisowe oraz zakup filtrów. Mimo, że początkowe koszty są większe to, tak czy inaczej, to rozwiązanie okazuje się być znacznie tańsze w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Warto to zadanie powierzyć firmom, które specjalizują się w branży i w sposób właściwy dokonają montażu. Rekuperacja nie może zostać zamontowana bez wcześniejszego projektu. Musi być on indywidualny i stworzony od podstaw na potrzeby każdego domu.

Świeże powietrze jest szczególnie istotne dla naszego zdrowia, dlatego warto zadbać o to, aby wymiana powietrza odbywa się w sposób właściwy.

About The Author

Dodaj komentarz