Przeglądy okresowe pojazdów – jak często należy je wykonywać?

Przeglądy okresowe pojazdów muszą przechodzić regularnie wszystkie samochody. Jak często musimy jednak się na nie udawać?

Przeglądy okresowe pojazdów – co mówi nam o tym prawo?

Posiadanie samochodu wiążą się z przestrzeganiem pewnych terminów i przepisów, jeżeli nie chcemy sprawić sobie większych problemów. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o mandaty czy zawieszenie dowodu rejestracyjnego, ale również o nasze własne bezpieczeństwo podczas jazdy. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać przeglądy okresowe pojazdów. Co ile jednak koniecznie musimy stawić się na stacji kontroli pojazdów według litery prawa? Wszystko zależy od tego, jak stary i jak wyposażony jest nasz samochód. Po kupnie auta z salonu pierwszy przegląd techniczny musimy odbyć dopiero po trzech latach. Ta pierwsza kontrola ważna jest dwa lata i po tym czasie musimy stawić się na przegląd ponownie. Następnie zaś musimy rok po roku przedłużać ważność homologacji naszego auta, by móc nim bez problemu poruszać się po drogach. Inna sprawa dotyczy samochodów z fabryczną instalacją LPG – w tym przypadku niezależnie od wieku auta musimy odbyć przegląd techniczny każdego roku.

Przeglądy okresowe pojazdów – czy warto je wykonywać poza wyznaczonymi terminami?

Choć absolutnym minimum w kontekście samochodów jest wykonywanie przeglądów technicznych w wyznaczonych terminach, diagnostyka samochodowa może przydać się również w innych momentach. Korzystać możemy z niej na przykład podczas kupna lub sprzedaży samochodu, gdy chcemy mieć dowód, że dany pojazd nie posiada żadnych uszkodzeń lub gdy poczujemy, że z naszym autem coś jest nie tak i chcemy to dogłębnie sprawdzić.

Jak znaleźć dobrą stację oferującą diagnostykę samochodową w naszej okolicy?

Szukając dobrej stacji kontroli pojazdów, warto jest zerknąć do Internetu. Znajdziemy tam wykaz licencjonowanych miejsc, w których możemy przeprowadzić przegląd i otrzymać wszystkie istotne dokumenty czy informacje.

About The Author

Dodaj komentarz