design

Powściągliwa elegancja na warszawskiej Woli

Trzypokojowe mieszkanie, którego projekt powierzono pracowni Latre Design, znajduje się na warszawskiej Woli, w urokliwej kamienicy z lat 50. W trakcie prac wykończeniowych architekt Ewelina Latra-Kalinowska postanowiła odkryć zastaną w nim starą, klimatyczną cegłę. Pozostawiono ją na wybranych ścianach w salonie i w gabinecie. Zabieg miał na celu wydobycie z wnętrza charakteru minionych lat i zmianę mieszkania w przestrzeń o unikalnym klimacie. Zaproponowane kolory, meble i oświetlenie ze sklepu Ardant.pl zostały uważnie dobrane, tworząc w efekcie relaksującą przystań na mapie wielkiego miasta.

Salon z aneksem

Strefę dzienną mieszkania przeznaczonego na cele inwestycyjne postanowiono utrzymać w konsekwentnej kolorystyce. Na ścianach przeplatają się kojące odcienie szarości i bladej mięty. Jasne, stonowane barwy to ukłon w stronę neutralnej palety, widocznej nie tylko w kolorach ścian, ale także w elementach wyposażenia. Zastosowany przez Latre Design ponadczasowy styl sprawia, że na takiej bazie łatwo zbudować swoje wymarzone wnętrze. Niewielki salon połączono z aneksem kuchennym, a kuchnię odcięto od salonu cienką, czarną listewką, przechodzącą  od podłogi poprzez ścianę, aż na sufit. Dolną zabudowę szafek kuchennych w kolorze ciepłej szarości równoważą górne szafki o dębowym wybarwieniu, zbliżonym do koloru podłogi. Biały zlew i bateria zgrabnie wtapiają się w zabudowę. Niewielką wyspę kuchenną podkreśla barwa zgaszonej, pastelowej mięty. Blat i okładzina ściany a’la lastryko – obecnie bardzo popularne, nawiązują stylem do  minionych lat, tym bardziej, że na klatce schodowej zachowano oryginalną posadzkę lastryko. Sąsiadujący z aneksem kuchennym salon jest dość minimalistyczny. Mieści dwuosobową sofę i dębowy stolik kawowy. Celowo nie ma tu telewizora, bo przestrzeń miała służyć przede wszystkim do odpoczynku. Mieszkanie miało być eleganckie, a wyposażenie i oświetlenie dobrej jakości, mieszczące się w określonym budżecie.

Przemyślane oświetlenie

Motywem przewodnim wnętrz jest rewelacyjnie zaprojektowane oświetlenie, pochodzące ze sklepu Ardant.pl. Kontrastuje kolorystycznie z pozostałymi elementami wyposażenia, ale przez swe delikatne formy nie sprawia wrażenia ciężkości. Użyte tu lampy marki Nowodvorski dopełniają wszystkie pomieszczenia. Oświetlenie tego polskiego producenta, jest eleganckie i budżetowe jednocześnie, więc idealne pod tego typu inwestycje. Na ścianie obok sofy najciekawszym elementem świetlnym jest przykuwający wzrok kinkiet Spider Maxlight. Zamontowany ukośnie, daje piękną poświatę na ścianę, nadając salonowi wyjątkowo nastrojowy klimat. Sufitowe spoty w kuchni i w przedpokoju miały być w założeniu proste i nie dominować nad aranżacją. Jako światło górne w salonie architekt Ewelina Latra-Kalinowska zaproponowała prostą formę nowoczesnego żyrandola świecznikowego z klasycznymi żarówkami w miedzianej oprawie. Nowoczesne wzornictwo i rozwiązania podyktowane względami praktycznymi złagodzono akcentami świetlnymi, które sprawiają, że wnętrze zyskało ciepło i przytulność domowego ogniska.

Tylko piękne sny

W 11-metrowej sypialni udało się wygospodarować miejsce na podwójne łóżko z eleganckim, szarym zagłówkiem i dwa dekoracyjne stoliki nocne. Kolor łóżka idealnie uzupełnia tapeta Rasch w botaniczne wzory. Naprzeciwko łóżka, aby nawiązać klimatem do całości mieszkania, zastosowano eleganckie sztukaterie. Chłody ton aranżacji pomieszczenia neutralizują zasłony i poduszki w ciepłych, łososiowych barwach.

Całość aranżacji mieszkania na Woli jest spójna, harmonijna i tworzy przemyślaną całość. Dominujące szarości i mięta kreują w mieszkaniu potrzebną mu przestrzeń, z kolei drewno w naturalnym odcieniu i oświetlenie z Ardant.pl daje wnętrzom styl i elegancję. Aż chciałoby się tu zamieszkać!

About The Author

Dodaj komentarz