metabolizm

Polacy są aktywni fizycznie – nawet wtedy, gdy nie zdają sobie z tego sprawy

Niemal 60% Polaków podejmuje aktywność fizyczną w różnych formach co najmniej 1-2 razy w tygodniu – wynika z raportu „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu” przygotowanego na zlecenie marki Berimal. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że blisko 20% ankietowanych uznaje za aktywność fizyczną wyłącznie ćwiczenia o średniej lub wysokiej intensywności, nie zdając sobie sprawy z tego, że na dzienny wydatek energetyczny wpływają również czynności takie jak spacery, zakupy, prace ogrodowe, a nawet krzątanie po domu. Jesteśmy dużo bardziej aktywni, niż nam się wydaje.

Polacy reprezentują zróżnicowane rozumienie aktywności fizycznej. Dla 19% z nas są to wyłącznie ćwiczenia o wysokiej lub średniej intensywności, a kolejne 37% osób uznaje za nią również drobne czynności wykonywane w ciągu dnia. Według definicji WHO jest to natomiast każdy ruch ciała wywołany pracą mięśni szkieletowych, który generuje wydatek energetyczny. Ma tego świadomość zaledwie 6% badanych, którzy utożsamiają aktywność fizyczną m.in. z wstawaniem z łóżka, poruszaniem się po domu, pieleniem ogrodu, a nawet pracą biurową.

Co nas motywuje do ćwiczeń?

Jak wynika z badania zrealizowanego dla marki Berimal, najczęściej podejmujemy aktywność fizyczną dla zdrowia (63%), lepszego samopoczucia (62%), a także poprawy wydolności (59%). Mężczyźni nieco częściej odnajdują w ruchu sposób na relaks lub formę spędzania wolnego czasu, a w przypadku kobiet bardziej istotne znaczenie ma kształtowanie atrakcyjnej sylwetki. 27% uczestników badania do ruchu motywuje możliwość spędzenia czasu wspólnie z rodziną, przyjaciółmi lub dziećmi. Tyle samo respondentów docenia w aktywności przestrzeń do stawiania sobie celów i wyzwań. Niemal wszyscy (95%) ankietowani są przy tym zgodni, że stanowi ona jednocześnie najskuteczniejszą metodę pobudzenia metabolizmu.

Według rekomendacji WHO, w przypadku dorosłych osób wystarczy zaledwie 150 min aktywności o umiarkowanej intensywności w tygodniu, aby czerpać prozdrowotne profity. Biorąc pod uwagę, że w grę wchodzi zarówno jazda na rowerze, jak i spacer czy grabienie liści na podwórku, każdy ma szansę skutecznie zadbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie.

Większość Polaków zdaje sobie sprawę, że aktywność fizyczna stanowi najlepszą receptę na długowieczność. Regularny ruch to istotny czynnik profilaktyczny wielu dolegliwości, w tym chorób sercowo-naczyniowych, nowotworowych oraz układu krążenia. Dostrzegamy również jego istotny wpływ na metabolizm. W opinii 95% uczestników badania zrealizowanego na zlecenie marki Berimal ruch jest skutecznym sposobem na jego pobudzenie. Ankietowani wymieniają w tym miejscu również regularne nawadnianie organizmu i wysypianie się. W skuteczność suplementacji w tym zakresie wierzy ponad 70% osób – mówi Agata Polasz, Brand Manager USP Zdrowie, producenta suplementu diety Berimal Metabolizm, sprzyjającego utrzymaniu prawidłowego poziomu metabolizmu.

Jak dojść do formy i zdrowia małymi krokami?

W trakcie trwającej 30 minut rekreacyjnej gry w siatkówkę osoba o masie ciała 70 kg spala około 110 kcal. Większy wydatek energetyczny gwarantują m.in. pielenie ogródka (ok. 150 kcal), mycie okien (ok. 170 kcal) czy grabienie liści (około 150 kcal). To doskonały przykład tego, że wypracowanie deficytu kalorycznego w celu redukcji masy ciała nie wymaga odwiedzania siłowni czy restrykcyjnej diety. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku aktywności podejmowanej głównie w celach zdrowotnych. Chcąc przyspieszyć metabolizm, zmniejszyć ryzyko wystąpienia niezakaźnych chorób przewlekłych, wystarczy na co dzień pamiętać o ruchu w dowolnej formie.

Aktywność fizyczna nie jest zarezerwowana tylko dla sportowców i nie musi oznaczać ciężkich treningów. Według szacunków, czynności takie jak rekreacyjny taniec czy krążenie po pokoju w czasie rozmowy telefonicznej odpowiadają nawet za kilkadziesiąt procent dziennego wydatku energetycznego. Warto pamiętać o spontanicznej aktywności fizycznej, świadomie rezygnować z windy na rzecz schodów czy też wybierać spacer do sklepu zamiast podróży samochodem. Tego rodzaju „małe kroki”, wykonywane regularnie, pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała, pobudzić metabolizm i zapobiec wielu chorobom bez konieczności wykonywania ćwiczeń o wysokiej intensywności – mówi Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski, utytułowany sportowiec, mówca motywacyjny, biorący udział w kampanii Berimal.

Bez względu na wiek czy stan zdrowia, spontaniczna aktywność fizyczna  powinna stanowić element codziennej rutyny. Świadomość tego, że ruch w każdej postaci jest wartościowy i przynosi prozdrowotne korzyści, ułatwia kształtowanie nawyków. Z pewnością dużo łatwiej jest wytrwać w postanowieniach, gdy „plan treningowy” obejmuje czynności, które są dla nas szczególnie przyjemne.

About The Author

Dodaj komentarz