montaż na dachu

Montaż paneli fotowoltaicznych – o czym mowa w praktyce?

Montaż paneli fotowoltaicznych powinien być przeprowadzony zgodnie ze sztuką przez doświadczonych fachowców. Jeśli odpowiednio o niego nie zadbamy musimy liczyć się często z poważnymi konsekwencjami. W jaki sposób przeprowadzić więc działania i jak ustawić panele, aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał energetyczny, a ponadto wpisać się w założenia zmierzające do generowania oszczędności za korzystanie z prądu? Podpowiadamy.

Montaż paneli fotowoltaicznych musi być zgodny ze sztuką?

Co oznacza to, że montaż paneli fotowoltaicznych musi zostać przeprowadzony zgodnie ze sztuką? W praktyce to, że za tego rodzaju działania musi być odpowiedzialny fachowiec, który ma w świadczeniu tego rodzaju usług bogate doświadczenie. Nie ma tu mowy po pomyłce – każde takie działanie niesie ze sobą ogromne konsekwencje. Wśród nich wymienia się zarówno wydajność energetyczną modułów, jak również ich żywotność. Warto także wspomnieć o ryzyku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji w tym pożaru. Aby do tego nie dopuścić w grę wchodzą specjalistyczne narzędzia wespół z działaniem zgodnie ze wszelkimi standardami.

Kolejna ważna kwestia, to wybór miejsca w którym mają zostać zamontowane panele bez względu na to czy mówimy o fotowoltaice w Rzeszowie czy też innym mieście. W praktyce oznacza to, że mamy możliwość ich montażu na dachu, na gruncie, jak również elewacji. Tutaj w rachubę w przypadku pierwszego rozwiązania wchodzi odpowiedni kąt nachylenia paneli – przedział między 30 a 40 stopniami. Nie bez znaczenia pozostaje także ekspozycja, czy to decyzja padnie na montaż na dachu czy inne miejsce. Optymalna to południowa, natomiast nie zaszkodzi jeśli skierujemy panele na południowy-zachód. W przypadku południowego-wschodu w rachubę może wejść zacienienie.

Zobacz także https://lamala.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-dlaczego-jest-tak-bardzo-istotny/

Jak myć panele fotowoltaiczne

Mycie paneli fotowoltaicznych w tym także takich modeli jak te https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ powinno być przeprowadzone z dbałością o każdy, najmniejszy szczegół. Panele powinny zostać czyszczone bardzo dokładnie, aby nie dopuścić do tego, żeby zalegał na nich jakikolwiek kurz, brud, pył czy też nie zaczęły porastać mchem. W przeciwnym razie konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo niebezpieczne. Nie dość, że moduły zwyczajnie nie będą w stanie wykazywać swojej maksymalnej wydajności, to jeszcze przy okazji możemy doprowadzić do sytuacji w której będą one działały zdecydowanie krócej. Taka kolej rzeczy jest jedną z najgorszych możliwych opcji dla każdego inwestora, bez względu czy panele zostały kupione na potrzeby eksploatacji budynku jednorodzinnego, czy też użyteczności publicznej tudzież komercyjnego. Z założenia zainwestowane w nią pieniądze mają się zwrócić, a ponadto instalacja ma generować oszczędności.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych bardzo mocno wpływa na jakość ich eksploatacji. Jeśli producent od którego je kupiliśmy nie postanowił, że to właśnie on może je czyścić (co zostało zawarte w umowie), to możemy przez ten proces przejść samodzielnie. Rozwiązania są dwa: zatrudniamy firmę, która dobrze zna się na świadczeniu tego rodzaju usług, albo staramy się wyczyścić panele na własną rękę. Druga z możliwości jest nieco bardziej ryzykowna jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego zgodnie ze sztuką. Pamiętajmy o tym, że panele są bardzo delikatne i nie jest trudno o ich uszkodzenie. Kolejna kwestia, to zadbanie o odpowiednią porę ich mycia. Mowa o wiośnie oraz o jesieni – to takie optymalne działanie, aby móc wpłynąć na ich żywotność. Nie bez znaczenia pozostaje także pora – najlepiej jest to wykonywać wczesnym rankiem, albo też późnym popołudniem.

About The Author

1 thought on “Montaż paneli fotowoltaicznych – o czym mowa w praktyce?

Dodaj komentarz