samochody amerykanskie

Klasyczne auta z USA – gdzie ich szukać?

Rynek amerykański często pozwala na więcej, zwłaszcza w przypadku sprowadzania klasycznych aut. Aby odpowiednio się do tego przygotować, trzeba podjąć kilka ważnych korków. Gdzie szukać klasycznych samochodów ze Stanów Zjednoczonych? Podpowiadamy.

Klasyczne auta z USA a ich popularność

Przede wszystkim klasyczne auta z USA są dowodem na ogromną kreatywność i przywiązanie do luksusu, a także do ekstrawagancji ich projektantów. Pojazdy tamtej epoki, oprócz oczywistego, szybkiego przejazdu z jednego punktu do drugiego, miały inne priorytety niż dzisiejsze samochody. Musiały być one komfortowe, podkreślać status jego posiadacza, a tym samym – miały sprawiać dużo przyjemności i radości kierowcy.

Ostatecznie musiały być również trwałe do granic możliwości. Wiele klasycznych aut potrafi wyglądać jak nowe, jednak dużo zależy również od dotychczasowego właściciela. Najlepszym przykładem na trwałość tych samochodów jest niewielkie państwo – Kuba. To tam wciąż możemy spotkać legendy motoryzacji z lat 40. i 50., które wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Sprowadzanie aut zabytkowych z USA – czy to się opłaca?

Mogłoby się wydawać, że import samochodów z USA jest nieopłacalne. Najczęściej twierdzenie to wynika z niewiedzy dotyczącej realiów rynku motoryzacyjnego. Przepisy amerykańskie bowiem są bardzo przyjazne dla wszystkich tych importerów, którzy chcą zakupić takiego starego klasyka. Ci zaś, którzy są bardziej zdeterminowani, aby zdobyć swój własny zabytkowy egzemplarz, zazwyczaj decydują się na korzystanie z usług wykwalifikowanych pośredników.

Dzięki zakupowi samochodu w Stanach Zjednoczonych, które jest starsze niż 30 lat, nie musimy płacić cła. Przy wydawaniu młodszych pojazdów jest to aż 10%. Z drugiej strony obniżeniu podlega również podatek VAT. Choć nie spada on do zera to jest bardzo korzystny i będzie kosztować nabywcę jedynie 7%, a nie 19% wartości auta. Ostatecznie nie ma konieczności płacenia również akcyzy, dlatego sprowadzanie aut z USA jest jak najbardziej opłacalne.

About The Author

Dodaj komentarz