karma dla psa

Jakie są największe zalety stosowania karm bezzbożowych?

Trendy w żywieniu dotyczą nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Potwierdzeniem tego zjawiska jest m.in. wprowadzenie na rynek specjalnego rodzaju karm wolnych od glutenu, które mają chronić psy przed alergią pokarmową. Bezzbożowa karma dla psa opisana przez znak przekreślonego kłosa ma być produktem przyjaznym dla zwierzęcia mięsożernego, wolnym od ziaren zbóż, choć w praktyce zawierającym inne składniki roślinne, z których trawieniem większość psów jednak dość łatwo sobie poradzi.

Ochrona przed alergią i nietolerancją pokarmową

Wychodząc z założenia, że psy są zwierzętami mięsożernymi, można przyjąć, że włączanie do ich codziennego menu produktów roślinnych nie ma żadnego sensu. W praktyce jednak większość psów trawi węglowodany i ich obecność w różnych rodzajach karmy, również w produktach wyższej jakości, jest normą. Warto pamiętać, że bezzbożowe karmy dla psów wciąż mogą zawierać i zwykle zawierają składniki roślinne, w tym skrobię. Jej źródłem nie są jednak klasyczne zboża, a inne rośliny, na przykład ziemniaki, bataty, groch, kukurydza czy ryż. Dwie ostatnie rośliny są zbożami, ale nie zawierają glutenu. Podstawową funkcją, jaką ma pełnić bezzbożowa karma dla psa, nie jest bowiem zupełna eliminacja z psiego menu składników odżywczych pochodzenia roślinnego, a jedynie ich pewnych rodzajów, w tym przede wszystkim glutenu, który może przyczyniać się do powstania alergii lub nietolerancji pokarmowej.

Wsparcie trawienia

Zastąpienie tradycyjnej karmy przez bezzbożową karmę dla psa może pomóc zwierzęciu w uporaniu się z różnymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego. Brak zbóż w diecie psa zwykle wywiera korzystny wpływ na proces trawienia i funkcjonowanie układu pokarmowego jako całości. Bezzbożowa karma dla psa w szczególności polecana jest do użycia, gdy pies boryka się z nawracającymi problemami gastrycznymi. Wyeliminowanie z menu zwierzęcia jednego ze składników mogących wywoływać tego typu zaburzenia, czyli glutenu, może zapewnić szybki, pozytywny efekt. Warto również pamiętać, że karmy pozbawione dużej ilości roślinnych wypełniaczy zwykle są odbierane przez psy jako bardziej smakowite i większość z nich chętnie po nie sięga.

Do największych zalet stosowania psich karm bezzbożowych można zaliczyć m.in. zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii lub nietolerancji pokarmowej u psa, poprawę jakości trawienia i pracy psiego przewodu pokarmowego, zwiększenie apetytu, a przez bardziej wartościowy skład karmy, również poprawę ogólnej kondycji zwierzęcia, w tym wyglądu jego sierści.

About The Author

Dodaj komentarz