ogrzewanie dla alergikow

Jaki rodzaj ogrzewania najlepszy jest dla alergików?

Dobranie odpowiedniego rodzaju ogrzewania ma duże znaczenie również dla alergików. Jakie jest powiązanie pomiędzy ogrzewaniem a alergią? Jakie ogrzewanie będzie najlepsze dla osób z alergiami?

Ogrzewanie a alergia – co warto wiedzieć?

Systemy grzewcze, które opierają się na wymuszonym przepływie powietrza, czyli zawierające zwykłe grzejniki, mogą powodować cyrkulację alergenów w powietrzu w całym domu. W związku z tym mogą one łatwiej przenosić alergeny, takie jak kurz, pyłki, sierść zwierząt domowych lub zarodniki pleśni z jednego pomieszczenia do drugiego, co prowadzi do zwiększonej ekspozycji na te czynniki i objawów alergii.

Jeśli system grzewczy bazuje na rozprowadzaniu powietrza i nie ma skutecznego systemu filtracji powietrza lub jeśli filtry nie są regularnie czyszczone lub wymieniane, alergeny także mogą krążyć w powietrzu. Bez odpowiedniej filtracji system może nie usuwać cząstek wywołujących alergie, przez co pozostają one zawieszone w powietrzu w pomieszczeniu i pogarszają objawy.

Warto też wskazać, że podczas ogrzewania, zwłaszcza w systemach z wymuszonym obiegiem powietrza, powietrze może wysychać z powodu usuwania wilgoci. Suche powietrze może powodować suchość i podrażnienie dróg nosowych, co pogarsza objawy alergii, takie jak przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie i swędzenie. W niektórych przypadkach systemy grzewcze mogą sprzyjać rozwojowi pleśni, jeśli w pomieszczeniach występują problemy z wilgocią. Zarodniki pleśni są powszechnym alergenem i mogą wywoływać reakcje alergiczne, a nawet problemy z oddychaniem u wrażliwych osób.

Jakie rodzaje systemów grzewczych polecane są dla alergików?

Dla osób z alergiami rekomendowane są w szczególności te systemy grzewcze, które nie sprzyjają intensywnemu poruszaniu się ciepła po pomieszczeniu. Dobrym wyborem mogą być zatem systemy grzewcze wykorzystujące ogrzewanie podłogowe, na przykład ogrzewanie podłogowe wodne albo ogrzewanie podłogowe elektryczne. Grzejniki podłogowe nie powodują znacznego ruchu powietrza, a tym samym kurzu i alergenów. Gdy chodzi o takie grzejniki sklep z wyposażeniem przeznaczonym do instalacji grzewczych zaoferować może szeroką gamę modeli do wyboru, dlatego też można dobrać je specjalnie do własnych potrzeb.

W przypadku grzejników służących do rozprowadzania ogrzanego powietrza, takich jak grzejniki kanałowe, duże znaczenie ma ich regularne czyszczenie oraz stosowanie filtrów, które zatrzymują zanieczyszczenia powietrza. Również często polecane jest stosowanie ogrzewania płaszczyznowego w formie paneli na podczerwień, które montowane są na ścianach, sufitach, w podłogach.

About The Author

Dodaj komentarz