odkurzanie

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu podczas odkurzania?

Odkurzając mieszkanie, chcemy pozbyć się z niego nie tylko kurzu i suchych zanieczyszczeń, ale również alergenów. Często jednak podczas pracy odkurzacza wydostające się z niego powietrze nie wpływa korzystnie na nasze samopoczucie ani stan zdrowia. Przyczyna nieprzyjemnej woni jest banalna – tkwi w nieprawidłowej konserwacji posiadanego sprzętu. Jak uchronić się przed przykrym zapachem z odkurzacza i jak pozbyć się go, jeśli już na dobre się w nim zadomowił?

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach podczas odkurzania?

Przykra woń zawsze ma jakąś przyczynę. Kiedy czujemy nieprzyjemny zapach w kuchni, sprawdzamy czy kosze na śmieci nie są przepełnione. Podobnym źródłem brzydkiego zapachu może okazać się również wnętrze odkurzacza. Nawet jeśli nie zbieramy z jego pomocą wilgotnych zanieczyszczeń i odpadów organicznych, prędzej czy później nagromadzony wewnątrz niektórych elementów kurz doprowadzi do rozwoju przykrego zapachu. Brud w odkurzaczu może zbierać się w:

  • worku na kurz lub w pojemniku na kurz,
  • w filtrach powietrza,
  • w rurach i ssawkach.

Ponieważ wylatujące z odkurzacza powietrze po kilku minutach pracy zostaje podgrzane, nieprzyjemny zapach staje się coraz bardziej dokuczliwy. Najprostszym sposobem, aby go usunąć jest zadbanie o kondycję posiadanego sprzętu. Jak to zrobić?

Jak dbać o odkurzacz, aby nie wydzielał nieprzyjemnego zapachu?

Z odkurzaczem należy postępować tak, jak ze zmywarką czy pralką. Jeśli wnętrze tych urządzeń jest brudne, nie wyjmiemy z nich czystych naczyń czy pachnącego prania. Również o wnętrze odkurzacza należy więc dbać regularnie, co ma na celu zarówno zapewnienie efektywnej, wydajnej pracy jego silnika (wysokiej mocy ssącej, braku efektu przegrzewania), jak i właśnie uniknięcie wydzielania przykrych zapachów podczas sprzątania. Aby zadbać o czystość odkurzacza, należy:

  • opróżniać pojemnik na kurz po każdym cyklu odkurzania, a jeśli to dopuszczalne również myć wnętrze pojemnika,
  • w przypadku modelów workowych, wymieniać worek na nowy przy zapełnieniu około 3/4 jego objętości,
  • regularnie czyścić i wymieniać na nowe filtry powietrza w odkurzaczu,
  • regularnie kontrolować rury i końcówki ssące odkurzacza – sprawdzać, czy nie zostały zablokowane, czyścić je w razie potrzeby.

Już na etapie zakupu odkurzacza powinniśmy myśleć o konieczności wykonywania tych czynności, dlatego przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić też cenę wymiennych filtrów czy worków.

Jak sprawić by odkurzacz wydzielał przyjemny zapach?

Nie każdy lubi odkurzać mieszkanie, a kiedy urządzenie emituje podczas pracy przykry zapach, czynność ta staje się jeszcze bardziej dokuczliwa. Wiedząc, że za przykrą wonią stoi źródło w postaci szkodliwych drobnoustrojów, mamy świadomość, że taki objaw nie powinien być ignorowany, ponieważ ma negatywny wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu. Jak sobie poradzić z nieprzyjemnym zapachem podczas odkurzania? Najpierw odkurzacz należy dokładnie oczyścić, dokonując wymiany zużytych elementów, a dopiero później można wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że podczas pracy urządzenie będzie uwalniać nie przykry, lecz przyjemny zapach. Służą do tego specjalne wkłady zapachowe do odkurzaczy, ale podobne akcesorium można stworzyć też samodzielnie. Wystarczy polać olejkiem eterycznym na przykład wacik kosmetyczny i umieścić go w worku odkurzacza czy przy filtrze wylotowym.

Odkurzanie mieszkania nie powinno wpływać niekorzystnie na jakość powietrza, dlatego kiedy odkurzacz wydziela nieprzyjemny zapach, należy zrobić z tym porządek i bardzo dokładnie oczyścić jego wnętrze z wszelkich zabrudzeń.

About The Author

Dodaj komentarz