Uszkodzenie układu wydechowego samochodu może wystąpić z różnych przyczyn i może prowadzić do gorszych osiągów, zwiększonej emisji i również może powodować poważniejsze uszkodzenia innych układów pojazdu. W jaki sposób można rozpoznać uszkodzenie układu wydechowego? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!
Rdza układu wydechowego
Układ wydechowy jest przez cały czas narażony na działanie wilgoci, soli drogowej i innych czynników środowiskowych, co z czasem prowadzi do pojawiania się korozji. Rdza może osłabić elementy układu wydechowego i spowodować dziury lub pęknięcia, co z kolei przekłada się na jego nieprawidłową pracę. Objawy takiego problemu to głównie widoczne plamy rdzy na rurach wydechowych, tłumiku lub innych elementach. Dodatkowo mogą pojawić się zwiększony hałas wydechu lub wyczuwalny zapach spalin, także we wnętrzu pojazdu.
Uszkodzenia układu wydechowego po uderzeniu
Układ wydechowy znajduje się pod pojazdem, przez co jest podatny na uszkodzenia spowodowane przez znajdujące się na drodze przeszkody, na przykład kamienie, progi zwalniające lub inne przypadkowe uderzenia. W takim przypadku widoczne są wgniecenia lub inne fizyczne uszkodzenia rur wydechowych lub tłumika. Pojawiają się również głośniejsze odgłosy wydechu, na przykład grzechotanie.
Przegrzanie układu wydechowego
Praca silnika w zbyt wysokich temperaturach może spowodować przegrzanie układu wydechowego i ostatecznie doprowadzić do awarii jego podzespołów. Zauważalny jest wtedy zapach spalenizny z komory silnika lub spod auta. Można też zobaczyć odbarwienie rur wydechowych.
Awaria katalizatora
Katalizator jest odpowiedzialny za przekształcanie szkodliwych gazów spalinowych w mniej szkodliwe substancje. Może on spowodować usterki z powodu wieku, przerw w zapłonie silnika lub użycia niewłaściwych paliw. W razie awarii katalizatora widoczna jest zmniejszona wydajność silnika, zapalona kontrolka „Check Engine” na desce rozdzielczej i pojawia się zwiększona emisja spalin.
Wycieki z układu wydechowego
Wycieki z układu wydechowego mogą wystąpić z powodu uszkodzonych uszczelek, luźnych połączeń lub zużytych elementów. Kierowca zauważa wtedy głośne odgłosy wydechu lub syczenie dochodzące spod samochodu, a także nasiloną ilość i zapach spalin.
Uszkodzone mocowania
Elementy układu wydechowego są utrzymywane na miejscu przez specjalne mocowania. Jeśli pękną, układ wydechowy może znajdować się zbyt nisko lub nadmiernie się kołysać. Podczas jazdy mogą wtedy pojawiać się wibracje lub odgłosy stukania, a także zauważane jest obniżenie tych elementów.
Warto pamiętać, że uszkodzony układ wydechowy może prowadzić do obniżenia wydajności, zwiększonej emisji, a w ciężkich przypadkach do potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. W takiej sytuacji warto udać się do mechanika, na przykład odwiedzić serwis Volvo Chorzów PZ Service – https://www.pzservice.pl/oferta/serwis-volvo/ w którym będzie można skorzystać z profesjonalnej pomocy w ramach diagnostyki i naprawy.