Eleganckie buty

Anatomia buta wizytowego

Męskie buty mogą przyjmować przeróżne postacie. Z jednej strony to sportowe adidasy, proste trampki lub stylowe sztyblety, z drugiej solidne kozaki, wygodne półbuty lub eleganckie lakierki. I może nie o lakierkach, ale o elegancji butów wizytowych warto porozmawiać, bo moda się zmienia, a ten rodzaj zawsze dodaje klasy. Z czego się składa i na co zwracać uwagę?

Kapka, czyli ozdobna część buta

Pierwszy element, o którym warto powiedzieć, to kapka. Jest to specjalna, duża część przodu, nieco w stronę czubka od podbicia, która jest nierzadko dodatkowo zdobiona. Zakrywa miejsce, gdzie palce łączą się ze stopą.

Zapiętek o olbrzymim znaczeniu

Wielu mężczyzn bardzo mocno niszczy buty przez niezauważalne szuranie nimi o podłoże. Po prostu nie odrywają nóg w odpowiedni sposób. Zapiętek jest więc ich sprzymierzeńcem, bo jest to kawałek skóry, który wzmacnia piętę buta. Często jest w kształcie półksiężyca i dzięki jego zdarciu można zająć się naprawą, a nie wyrzuceniem obuwia.

Obcas, czyli wszyscy go znają

Obcasy w męskim bucie? Jak się okazuje jak najbardziej. To specjalna tylna część podeszwy każdego buta, o który opiera się pięta. Często pobity, wykonany z wytrzymałej skóry lub gumy i nie do zdarcia – przynajmniej w teorii.

Obłożyna, która tworzy buty

Obłożyna to nic innego jak równo nakładane, jednolite płaty skóry, z których wykonywane są boki. Obłożyna zaczyna się jeszcze przy pięcie, a kończy w okolicach czubka, dokładniej tam, gdzie swoją rolę odgrywać zaczyna kapka i to ona de facto wyznacza długość tego elementu.

Nosek zwany czubkiem

Przednia część buta, zakończona lekkim zaokrągleniem lub szpicem, zwężająca się ku końcowi, która chowa w sobie palce to nosek. Potocznie nazywa się ten element czubkiem. Powinien być o centymetr dłuższy niż najdłuższy palec i być wzmocniony, by chronić przed urazami.

Język, który najczęściej służy ku wygodzie

Kawałek materiału, który znamy niemalże z każdego rodzaju ludzkiego buta. Języki przebiegają pod sznurowadłami i z jednej strony mają zabezpieczać nogę przed zbytnim punktowym naciskiem, a z drugiej strony są także elementem ozdobnym.

Przyszwa

I na koniec ostatni element eleganckich butów wieczorowych czy wizytowych, a więc mało znana przyszwa. Co ciekawe ten element nie jest osobny, a po prostu tak nazywa się cały przód buta, w którego skład wchodzą kapka i nosek.

Buty do garnituru

Umiejętność doboru butów do stroju wizytowego to nie tylko dobre oko, ale też wiedza. Teraz doskonale zdajesz sobie sprawę, że czego składa się takie obuwie i możesz łatwiej dopasować styl kapki lub długość obłożyny do marynarki czy kamizelki.

About The Author

Dodaj komentarz